Canadian Chess Champions - Alberta

Researched, compiled, written and copyright 2003-12 by David Cohen. Last updated: 2012.06.06.
Main web site & contact: Canadian Chess.
Canada Regions Alberta British Columbia Manitoba New Brunswick Newfoundland & Labrador Northwest Territories Nova Scotia Nunavut Ontario Prince Edward Island Quebec Saskatchewan Yukon

Closed

2012 Richard Wang
2011 Eric Hansen
2010 Dale Haessel
2009 Eric Hansen, Edward Porper
2008 Eric Hansen
2007 Jeff Reeve
2006 Vicente Lee Jr.
2005 Vicente Lee, Jeff Reeve *
2004 Gregory Huber
2003 Nenad Ristovic
2002 Dale Haessel
2001 Dale Haessel
2000 Arthur Odachowski, David Ottosen, Roy Yearwood
1999 Nigel Fullbrook
1998 Gregory Huber
1997 Nenad Ristovic
1996 Arniel Frialde, Gregory Huber
1995 Gregory Huber
1994 Robert Gardner, Gregory Huber
1993 Arniel Frialde
1992 Arniel Frialde, Gregory Huber
1991 Arniel Frialde
1990 Robert South
1975 Stephen Ball *, A. Zaradic
1959 Phil Haley
1949 Walter Holowach

Open

2011 Edward Porper, Jeff Reeve
2010 Edward Porper, Nenad Ristovic, Roy Yearwood
2009 Vladimir Pechenkin
2008 Robert Gardner, Eric Hansen
2007 Daniel Kazmaier, Robert Sasata
2006 Victor Kaminski, Martin Robichaud
2005 Robert Gardner
2004 Gregory Huber
2003 Nenad Ristovic
2002 Robert Gardner, Gregory Huber
2001 Gregory Huber, Micah Hughey, Jeff Reeve
2000 Robert Gardner, Gregory Huber, Fred South
1999 Arthur Odachowski
1998 Sasha Grumic, Dale Haessel, Gregory Huber, Robert Sasata
1997 Nigel Fullbrook
1996 Arniel Frialde, Nenad Ristovic
1995 Jim Daniluk, Dale Haessel, Paul Usselman
1994 Dale Haessel, Hafiz Karmali
1992 Dale Haessel
1991 Azmat Hussain
1990 Gregory Huber
1958 Leo Moser
1950 Walter Holowach

Women's Closed

2012 Regina-Veronicka Kalaydina
2009 Regina-Veronicka Kalaydina
2008 Regina-Veronicka Kalaydina
2005 Carolyn McMaster
2004 Cornelia Dinca
2003 Anastasia Kazakevich
2002 Cornelia Dinca
2001 Anastasia Kazakevich
2000 Anastasia Kazakevich
1992 Urmila Zdenka Das

Women's Open

1994 Beatrice Wu

Junior

2011 David Zhang
2010 David Miller
2009 David Zhang
2008 Richard Wang
2007 Daniel Kazmaier
2006 Eric Hansen
2004 Andrew Boik, Daniel Kazmaier
2003 Andrew Boik
2002 Daniel Kazmaier
2001 Richard Canal, Brandon Eshleman, John Rajchel
2000 Nicolas Haynes
1999 Hans Olson
1998 Hans Olson, Douglas Wu
1997 Hans Olson
1996 Douglas Wu
1995 Douglas Wu
1994 Adam Wu
1992 Andrew Paduch
1991 Adam Wu
1990 Lev Becker

Junior Girls

2011 Regina-Veronicka Kalaydina

Under 18

2012 David Zhang
2011 David Miller
2010 Eric Hansen
2007 Victor Kaminski
2006 Daniel Kazmaier
2003 Josh Gagnon
2002 Andrew Baik
2000 John Rajchel
1999 John Rajchel

Under 16

2012 Regina-Veronicka Kalaydina
2011 David Zhang
2010 David Zhang
2009 Jan Lazo, Allan Wu
2008 Eric Hansen
2006 John Yan
2005 Cornelia Dinca
2000 Paul Lapides
1998 Jeff Huang, John Rajchel
1997 Nathan McLean, Alvin Remoroza
1996 Nathan McLean, Douglas Wu
1995 Jordan Davies, Douglas Wu
1994 Nathan McLean
1993 Sherwin Chan, Nathan McLean
1992 Beatrice Wu
1990 Samuel Sia
1990 Andrew Paduch

Under 14

2012 Richard Wang
2011 Richard Wang
2010 Yuekai Wang
2009 Thomas Kaminski
2008 Thomas Kaminski
2007 Yi Lun Wu
2006 Eric Hansen
2005 Victor Kaminski
2003 Cornelia Dinca
2002 Daniel Kazmaier
2000 Ashton Anderson
1999 Ashton Anderson

Under 12

2012 Jamil Kassam, Nicholas Lee
2011 Jamil Kassam *, Diwen Shi
2010 Richard Wang
2009 Richard Wang
2008 Tony Cai
2007 Thomas Kaminski
2006 Thomas Kaminski
2005 Dhrupad Shah
2003 Eric Hansen
2000 Ken Sun
1999 Jonathan Chi, Adie Todd

Under 10

2012 Patrick Tolentino, Kaixin Wang, David Yao
2011 Patrick Tolentino
2010 Jamil Kassam
2009 Diwen Shi
2008 Richard Wang
2007 Richard Wang
2006 Regina-Veronicka Kalaydina
2005 Thomas Kaminski
2003 Lucas Eshleman
2002 Lucas Eshleman
2000 Brandon Eshleman
1999 Brandon Eshleman

Under 8

2012 Ian Zhao
2011 Kaixin Wang
2010 Patrick Tolentino
2009 Ian McCullough

Grade 12

2012 Harris Wang
2011 Raymond Ong
2009 Johan Piera

Grade 11

2012 Derek Thomas
2011 Jeff De Guzman
2009 Jose Luna

Grade 10

2011 David Zhang
2009 Raymond Ong

Grade 9

2012 YueKai Wang
2011 Tony Cai
2009 Jan Lazo

Grade 8

2012 Chenxi Zhao
2011 YueKai Wang
2009 David Zhang

Grade 7

2012 Nicholas Lee
2011 Dennis Situ
2009 Regina-Veronicka Kalaydina

Grade 6

2012 Jamil Kassam
2011 Diwen Shi
2009 YueKai Wang

Grade 5

2012 Ian McCullough
2011 Jakob Kaiser
2009 Stephen Pavlic

Grade 4

2012 Patrick Tolentino, David Yao *
2011 Andre Tolentino
2009 Zhonglin Huang

Grade 3

2012 Lenard Grossmann, Kaixin Wang *
2011 Patrick Tolentino
2009 Jamil Kassam

Grade 2

2012 Ian Zhao
2011 Kaixin Wang
2009 Adam Mawani

Grade 1

2012 William Bradford
2011 Ian Zhao
2009 Patrick Tolentino

Active

2011 Nicolas Haynes, Edward Porper
2009 Daniel Kazmaier
2008 Blagoj Gicev
2006 Vicente Lee Jr.
2004 Zhichao Li
* Winner or advances to next stage on tie-break