Canadian Chess Champions - Manitoba

Researched, compiled, written and copyright 2003-12 by David Cohen. Last updated: 2012.06.05.
Main web site & contact: Canadian Chess.
Canada Regions Alberta British Columbia Manitoba New Brunswick Newfoundland & Labrador Northwest Territories Nova Scotia Nunavut Ontario Prince Edward Island Quebec Saskatchewan Yukon

Closed

2011 Trevor Vincent
2010 Trevor Vincent
1999 Kevin Gentes
1998 Kevin Gentes
1997 John (Jack) Yoos
1996 Fletcher Baragar
1995 John (Jack) Yoos
1994 Fletcher Baragar
1993 Kevin Gentes, Frank Kollar
1992 Kevin Gentes
1991 Kevin Gentes, Aron Kaptsan, Arthur Prystenski *
1990 Kevin Gentes
1989 Kevin Gentes *, Aron Kaptsan
1959 S. Szabo
1957 Jack Woodbury, Harry Yanofsky *
1936 Israel Joseph (Joe) Dreman
1935 Israel Joseph (Joe) Dreman
1934 David Creemer

Open

2004 Sam Cleto, Kevin Gentes, Samuel Lipnowski *
2002 Waldemar Schulz
2001 Danny Federkevic
2000 Kevin Gentes
1999 Irwin Lipnowski
1998 Kevin Gentes
1997 Aron Kaptsan
1996 Fletcher Baragar, George Vlaovic
1995 Aron Kaptsan, Les Mundwiler, Waldemar Schulz
1994 Fletcher Baragar
1993 Arthur Prystenski
1992 Aron Kaptsan
1991 Sasho Kalajdzievski
1990 Kevin Gentes, Arthur Prystenski
1989 Kevin Gentes
1959 Nathan Divinsky, John Kegel, D. Abraham Yanofsky *, Harry Yanofsky

Junior

2011 Kevin Li, Leor Wasserman
2010 Aaron Green
2009 Paolo Araullo
2005 Daniel Oberton
2003 Samuel Lipnowski
2001 Samuel Lipnowski
2000 Joshua Henson, Trevor Vincent
1997 Joshua Henson
1996 Joshua Henson
1995 Joshua Henson, Samuel Lipnowski
1994 Alexander Kniazhevskyi
1993 Danny Federkovic
1992 Danny Federkovic
1991 Blaine Bray, Danny Federkovic *
1990 Blaine Bray
1989 Farhan Huda, Sean Perron *
1963 Bob DeJersey
1962 Irwin Lipnowski
1961 Gary Ruben
1960 Irwin Lipnowski
1959 Irwin Lipnowski, Michael Nozick
1957 Peter Ihssen

Under 18

2000 Adrian Lafreniere

Under 16

1999 Samuel Lipnowski
1997 Joshua Henson
1996 Samuel Lipnowski
1996 Joshua Henson, Erin Walker
1994 Joshua Henson, Samuel Lipnowski
1993 Samuel Lipnowski
1992 Ryan Challis *, Erin Walker
1991 Erin Walker
1990 Dan Federkovic
1989 Blaine Bray *, Farhan Huda

Under 14

2000 Sean Walker
1999 Yanchong Xia

Under 12

2000 Saul Magnusson, Yuchen Mu, Laurie Permack
1999 Justin Gushuliak

Under 10

2000 Justin Lasker
1999 Justin Lasker

Grade 12

2012 Aaron Green *, Isaac Wiebe
2011 Igal Raihman
2009 Weixi Liu

Grade 11

2012 Christopher (Delos) Santos
2011 Aaron Green
2009 Mark Araullo

Grade 10

2012 Leor Wasserman
2011 Christopher Santos
2009 Marlon Araullo, Peter Giap, Igal Raihman *

Grade 9

2012 Jingfian (Kevin) Li
2011 Leor Wasserman
2009 Aaron Green *, Isaac Wiebe

Grade 8

2012 Parsa Mansouri
2011 Michael Pang
2009 Sashika Kumaragamage

Grade 7

2012 Neelansh Visen
2011 Ryne Swift
2009 Leor Wasserman

Grade 6

2012 Alexander Iomdina
2011 Justin Lin
2009 Michael Pang

Grade 5

2012 Bijan Moterassed
2011 Alexander Iomdina
2009 Ryne Swift

Grade 4

2012 Joey Braun, Derek Ma, Theo Wolchock *
2011 Ethan Lin
2009 Emmanuel Akot, Justin Lin *, Neelansh Visen

Grade 3

2012 Amirkhan Mukhamedshin
2011 Derek Ma, Theo Wolchock *
2009 Alexander Iomdina *, Justin Villeneuve

Grade 2

2012 David Kalish
2011 Ron Amrom *, Ethan Eckert, Amirkhan Mukhamedshin
2009 Ethan Lin

Grade 1

2012 Samith Fernando
2011 Joshua Huston-Earle
2009 Theo Wolchock
* Winner or advances to next stage on tie-break